Mød fremtidens stjerner:

Hope er et område for morgendagens talent. Her kan du møde engagerede studerende fra forskellige uddannelser, der brænder for at udvikle og skabe grønne løsninger. De studerende præsenterer innovative projekter og resultater, de arbejder med - for en grønnere fremtid. 

 

9

Erhvervsakademi Aarhus

Erhvervsakademi Aarhus præsenterer:

  • I samarbejde med FoodRemade og Brænderiet Enghaven har Erhvervsakademi Aarhus deltaget i et projekt omkring anvendelses af ikke solgt brød fra Salling Group. Erhvervsakademi Aarhus viser nogle af de produkter, blandt andet gin og lagret kornsprit, fra projektet.
  • Erhvervsakademi Aarhus præsenterer ”Lupin&SoyFoods”, støttet af plantefonden, med fokus på, om det er muligt at dyrke lupin og soja til fødevarer i Danmark. 
  • Studerende fra fødevarebachelor-uddannelse på Erhvervsakademi Aarhus vil præsentere resultater fra innovationsmodulet. 

P1014263 Kopi

Institut for Fødevarevidenskab, AU

Tianzhen Xiao, ph.d.-studerende CSC, Institut for Fødevarevidenskab, Aarhus Universitet, præsenterer variationen i sammensætningen af lagringsproteiner, mindre proteiner og aminosyrer på tværs af hestebønnesorter, som menes at kunne støtte forædlere i at dyrke gunstige sorter og fødevareindustrien i at udnytte hestebønner på en bedre måde.

Nola Scaled E1730320689421 2480X1392 Kopi

NOLA Protein Ingredients

Mød NOLA Protein Ingredients - en spinout fra Aarhus Universitet, der udvikler rapsprotein-ingredienser af høj kvalitet til fødevarer. Med støtte fra SpinOuts DK og Innovationsfonden er NOLA på vej til at forvandle rapsfrø til en værdifuld fødevareingrediens for at understøtte et mere modstandsdygtigt og cirkulært fødevaresystem.